Znajdziesz nas
również na:

Joachim Mencel

Pianista, lirnik i kompozytor, ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w 1991 r.. Uczył się także u pianistów: Beli Lakatosa i Barry’ego Harrisa. W czasie studiów dużo komponował, grał w kwintecie Piotra Wojtasika oraz w swoim trio, z którym w 1991 r. zrealizował sesję nagraniową dla Polskiego Radia.

W roku 1992 wspólnie z Mieczysławem Szcześniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Robertem Cudzichem i Piotrem Jankowskim założył grupę New Life’m, wykonującą muzykę określaną jako współczesny gospel. W zespole tym śpiewa obecnie Natalia Niemen i Barbara Włodarska.
Od roku 1993 był członkiem kwartetu Janusza Muniaka. Grał także w kwartecie Andrzeja Cudzicha, z którym w 1997 r. nagrał płytę „Simple Way”.
Regularną współpracę z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym rozpoczął w 1993 r. Odtąd koncertuje z nim i nagrywa w Polsce i za granicą (USA, Niemcy, Rosja) zarówno w duecie jak i w kwartecie. Napisał również specjalny projekt na orkiestrę smyczkową i kwartet jazzowy. Był on prezentowany w Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz na Międzynarodowym Festiwalu Klarnetowym w Krakowie. Pianista jest cenionym aranżerem muzyki wokalnej. Oprócz kompozycji dla zespołu New Life’m pisał i aranżował piosenki m.in. dla Ewy Bem (kompozycja i aranżacja wszystkich piosenek na płycie „Kakadu” 2007), Mieczysława Szcześniaka, Niny Stiller, Anny Marii Jopek i wokalistki z Kamerunu – Kaissy. Jest autorem wszystkich aranżacji do płyty „My Favorite Songs” Karoliny Styły (1999 r.).
W oparciu o instrumentalne kompozycje Mencla w 1990 r. Telewizja Polska nakręciła film muzyczny „Deszcz” w reżyserii Tomasza Dobrowolskiego. W 2002 r. kompozycje Mencla nagrane w duecie z Bradem Terry (CD „All about Spring”) wykorzystała reżyser Magdalena Piekorz kompilując z nich ścieżkę dźwiękową doku – dramy „Chicago” (emisja w TVN). W 2009 r. Mencel napisał muzykę do filmu dokumentalnego pt. „Podróż do zielonych cieni” w reżyserii Alicji Schatton. Mencel jest także autorem muzyki do spektakli baletowych i pantomimy, m.in. „Champion” (2000 r.). Komponuje utwory kameralne wykonywane przez muzyków klasycznych. Kwartet Rubinstein umieścił dwa jego utwory na kwartet smyczkowy na swojej płycie „RaneQ” (2002 r.). W następnym roku angielski klarnecista David Campbell wykonał w Wigmore Hall w Londynie kompozycję Mencla na kwintet klarnetowy.
W 2002 r. słynny angielski skrzypek Nigel Kennedy zaprosił Joachima do udziału w swoim projekcie, który był prezentowany w Europie m.in. w Londynie (Royal Albert Hall), Mediolanie, Berlinie, Hamburgu, Krakowie, a także na prestiżowym Schleswig-Holstein Festival.

W 2006 r. Mencel skomponował kantatę jazzową „Miłość mi wszystko wyjaśniła” do tekstów Karola Wojtyły na combo jazzowe, orkiestrę smyczkową, chór chłopięcy i solistów. W premierowym wykonaniu tego utworu brali udział m.in. słynny argetyński bandeonista Dino Saluzzi, saksofonista Lee Konitz, Ewa Bem, Kaissa, Jorgos Skolias, Mieczysław Szcześniak, Janusz Muniak, góralska kapela Jana Karpiela-Bułecki, chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej i Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

Także w 2006 r. na zamówienie Fundacji Kościelskich powstał nowy, literacko – muzyczny projekt EL Greco z udziałem Jorgosa Skoliasa. Wszystkie kompozycje autorstwa Mencla inspirowane są poezją wybitnych twórców z różnych krajów, m.in. Cypriana Kamila Norwida, Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Jana Kochanowskiego, Emile Dickinson i Oscara Wilda.

Andrzej Dubiel - manager

mobile: +48 609 688 566

tel/fax: 032 749 05 44

mail: [email protected]

www: www.bonart.pl

skype: andrzejdubiel-bonart